الکتروموتور ضد انفجار ATB SEVER
الکتروموتور ضد انفجار ATB SEVER

الکتروموتور ضد انفجار ATB

یکی از محصولات شرکت ATB SEVER و از شناخته شده ترین برندهای الکتروموتور  جهان است و در صنایع مختلف با توجه به نیاز مورد استفاده قرار می گیرد . الکتروموتور ضد انفجار ATB

گروه صنعتی ATB SEVER یکی از گروههایی بسیار نو آور ، مشتری مدار ، با بینش جهانی می باشد . با توجه به تعداد مشتریان این گروه در سراسر جهان متوجه خواهیم شد که این برند توجه بسیاری را به خود جلب کرده و سهم عمده ای از بازار جهانی را در اختیار دارد .  قابلیت اطمینان دو امر انکار ناپذیر در راستای تولید و سرویس دهی می باشد که سر لوحه این گروه است .طراحی و کیفیت الکتروموتور و ژنراتور های این گروه عامل اصلی استاندارد بودن محصولات این شرکت است . این گروه به عنوان دومین گروه بزرگ تولید کننده الکتروموتور در آلمان شناخته شده است که با توجه به خطوط تولید پیشرفته خود که دارای بخش های مهندسی میکانیک ، ماشین آلات ، مهندسی محیط و انرژی ، مهندسی حمل و نقل ، ریخته گری ، ورقکاری می باشد .   الکتروموتور ضد انفجار ATB  

از اصلی ترین فعالیت شرکت ATB تولید الکتروموتورضد انفجار ATB می باشد . الکتروموتورهای ضد انفجار ATBدر انواع مختلف جهت صنایعی چون صنایع رنگ سازی ، صنایع خودرو سازی ، صنایع معدنی ، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی بکار گرفته می شود . این الکتروموتورها با نام تجاری سور SEVER و استاندارد EN ISO 14001 : 2009 ، ISO 50001 : 2011 ارائه می گردند.

 

طراحی الکتروموتورهای ضد انفجار در محیط های بسته The Basics: Explosion Proof Enclosure Design

این نوع موتورهای ضد انفجار برای محیط های بسته طراحی می شوند ملاحظات اساسی برای این موتورها این است که باید از بروز جرقه در محیطی که می تواند حاوی بخارات و گازهای قابل اشتعال باشد خودداری کند. موتورهای ضد جرقه برای محیط های بسته برای محیط های بسته ، سنگین و پر حجم هستند . آنها به گونه ای طراحی شده اند که در حد توانایی موتور در برابر خوردگی و محدوده درجه حرارت و گرم شدن بیش از اندازه مقاوم می باشد . سازندگان اتصالات این و فلنج های آنها را به گونه ای می سازند که در برابر نفوذ شعله مقاوم  باشد. و محفظه ای باریکی داشته باشند که به هنگام وقوع انفجار داخلی گازهای داغ حاصل از انفجار رها شده و امکان سرد شدن پیدا کنند و به اندازه سرد شوند که باعث انفجار مجدد نشوند .

 

 

مروری بر دسته بندی موتورها : Overview of Motor Classifications

الکتروموتورهای ضد انفجار اساساً در دسته بندی موتورهای محصور سربسته قرار می گیرند که بر پایه حفاظت در برابر شرایط محیط و نیز سرد شدن ساخته شده اند .

 بطورکلی موتورهای محصور که توسط : موسسه ملی سازندگان تجهیزات برقی National Electrical Manufacturers Association (NEMA) و نیز کمیته بین المللی الکتروتکینیکال (European standard) که استانداردی اروپایی است طراحی شده اند در دو گروه کلی قرار می گیرند :

1- موتور با پوسته باز open enclosures 

2-موتور با پوسته کاملاً محصور شده ally enclosed enclosures

نوع : پوسته باز آن دارای دریچه هایی است که امکان تهویه هوا در اطراف سیم پیچ های موتور را می دهد . چهار نوع از این موتور های پوسته باز وجود دارند :

Drip-proof = مقاوم در برابر قطره 

Splash-proof = مقاوم در برابر پاشش 

Guarded = محافظت شده

Weather protected = مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی

 

دسته بندی الکتروموتورهای ضد جرقه برای محیط های مخاطره آمیز( الکتروموتور  ضد انفجار Explosion Proof Explosion Proof Motor Classifications  )

الکتروموتورهای ضد جرقه برای محیط های مخاطره آمیز توسط آزمایشگاههای بیمه  (UL) و نیز نظام نامه ملی برق  (UL) و نیز OSHA بشرح زیر تعریف شده است .

کلاس I : گازها بخارات و مایعات Gases, vapors, and liquids

گروه A : استیلن Gases, vapors, and liquids

گروه B : هیدورژن و مظائر آن . Hydrogen, etc

گروه C : اتر و نظائر آن Ether, etc

گروه  D : هیدروکربنها ، سوختها و  حلالها و نظائر آن Hydrocarbons, fuels, solvents, etc

 

دسته بندی 1 : مخاطرات انفجاری معمول Normally explosive and hazardous

دسته بندی 2 : مخاطراتی که بطور معمول در هوا وجود ندارند ولی بطور غیر مترقبه ممکن است بروز کنند .

کلاس II : گردو غبارها شامل  گروه ذیل می باشند :

گروه E : غبار فلزات ( هادی و منفجر کننده )

گروه F : غبار کربن ( که برخی از آنها هادی بوده و همه آنها قابل انفجارند )  

گروه G : آرد ، نشاسته ، حبوبات ، پلاستیک های قابل احتراق یا غبارات شیمیایی ( قابل انفجار)

 

دسته بندی 1 : مقادیر قابل اشتعال غبارکه بطور معمول وجود دارند و یا ممکن است بصورت معلق وجود داشته باشند و یا غبارهای هادی که وجود دارند .

دسته بندی 2 : غباری که بطور معمول به مقداری که باعث اشتعال شوند در هوا معلق نیستند اما ممکن است بطور اتفاقی رها شوند لایه های غبار که حضور دارند.

 

مشخصات فنی الکتروموتور ضد انفجار ATB SEVER :

الکتروموتور ضد انفجار ATB SEVER و یا الکتروموتور ضد جرقه سور در دو سری ولتاژ پایین و ولتاژ بالا عرضه می گرددند که مشخصات فنی این موتورها به شرح ذیل است :

 

الکتروموتور ضد انفجار با ولتاژ پایین سور

مشخصات فنی الکتروموتور ضد انفجار ATB SEVER

نوع حفاظت : Ex e, Ex n, Ex d, Ex de

توان الکتروموتور : 0.90 تا 1800 کیلووات

سایز فریم : 63 تا 560 ، تعداد قطب ها : 2، 4 ، 6 ، 8

کلاس حرارتی F ، نوع خنک کردن : TEFC

 

الکتروموتور ضد انفجار با ولتاژ بالا سور

مشخصات فنی الکتروموتور ضد انفجار ATB SEVER

نوع حفاظت : Ex e, Ex n, Ex d, Ex de

توان الکتروموتور : تا 25 مگا وات

سایز فریم :تا 1700 ، تعداد قطب ها : 2، 4 ، 6 ، 8

کلاس حرارتی F ، نوع خنک کردن : CACW ،TEFC


قیمت محصول :
تماس برای قیمت
مشخصات کلی محصول
تیپ الکتروموتور :EExd-EExe-EExnA
توان الکتروموتور :0.18 تا 500 کیلووات
سرعت (دور در دقیقه) :3000-1400-900-700
نحوه نصب :B3-V1
بدنه الکتروموتور :الومنیوم-چدن
سایز فریم :56 تا 710
نوع حفاظت :IP:55
تعدا قطب(پل) :8-6-4-2
کلاس حرارتی :F
نحوه خنکاری :IC411
نحوه کارکرد :دائم کار(S1)
فرکانس :50-60
استاندارد :ISO 9001 :2000 ، CE
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
نوشتن نظر
نام شما:


نظر شما: رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

الکتروموتور ضد انفجار ATB SEVER

الکتروموتور ضد جرقه سور

گروه ATB SEVER طیف وسیعی از الکتروموتورهای ضد انفجار که در ان خطر انفجارات قابل اشتعال و یا گازها وجود دارد ارائه می نماید . به عنوان مثال صنایع شیمیایی ، صنایع پتروشیمی ، صنایع نساجی و چرم و همچنین معادن که خطر انفجار وجود دارد موتورهای ضد جرقه سور استفاده می گردد چرا که متان و گردو غبار قابل اشتعال هستند .  طراحی افزایش ایمنی منطبق است با استانداردهای  EN50014 , EN50019  و  طراحی محوطه نسوز در انطباق است با استاندارد EN50019 , EN50018

طبقه بندی مناطق چگونه انجام می شود؟ با تشخیص برخی مناطق کارخانه یا سایت به عنوان منطقه خطر، را ( با ................ ) مشخص می کنیم که چه ناحیه ای خطرناکتر است و به توجه یا تجهیزات بیشتری نیاز دارد و چه منطقه ای کم خطرتر است. همچنین متوجه می شویم که چه مناطقی ایمن هستند. طبقه بندی مناطق الکتریکی به ما خاطر نشان می کند که چه نوع تجهیزاتی باید در آن مناطق به کار گرفته شود و از چه تجهیزاتی نمی توان استفاده کرد. چگونه این کار انجام می شود؟ توجه به این نکته مهم است که الکتروموتورهای ضد انفجار تنها در برخی نواحی به کار گرفته می شوند. این تجهیزات شناسنامه و شناسه های ویژه ای دارند که به ما می گوید که آیا می توان از آنها در نواحی خطرناک خاصی استفاده کرد یا نه؟ بر این اساس ما می توانیم از این تجهیزات در مناطق پر خطر بدون نگرانی استفاده کنیم. بنابراین برخی تجهیزات و ابزارهای الکتریکی را تنها می توان در ناحیه 2 به کار گرفت، در حالیکه برخی دیگر در ناحیه خطر 1 نیز کاربرد دارند. طبقه بندی بر اساس نواحی خطر را در ادامه توضیح می دهیم.هزینه این تجهیزات بسته به نوع محافظت و مناسب بودن برای استفاده در نواحی مختلف فرق می کند.

بنابراین اگر مهندس طراح به اشتباه ناحیه ای امن را خطرناک طبقه بندی کند، و یا حتی اگر ناحیه ای را که باید در ناحیه خطر 2 طبقه بندی کند خطر 1 بداند ناگزیر باید هزینه بیشتری برای خرید تجهیزات ضد انفجار با قابلیت بیشتر پرداخت کنید. چنین تجهیزاتی هزینه نگهداری بیشتری نیز در بردارند. بنابراین در دوره عمر خود نیز هزینه بیشتری را به شرکت تحمیل می کنند.

از سوی دیگر، اگر منطقه خطری به اشتباه جزو مناطق ایمن طبقه بندی شود هزینه آن بسیار بالاست چرا که ممکن است به انفجار ناخواسته ای منجر شود که پیامدهایی مالی و جانی در پی داشته باشد و تصویر شرکت را نیزمخدوش سازد. چنین اتفاقاتی ممک است حیات شرکت را نیز به خطر اندازد. بنابراین طبقه بندی درست مناطق خطر از نظر هزینه نیز همانند موضوع مهندسی ایمنی اهمیت دارد برخی مفاهیم اساسی درباره مواد خطرناک را باید بدانیم تا بتوانیم درک بهتری از طبقه بندی مواد و نیز انتخاب الکتروموتور ضد انفجاری که با آن شرایط مناسب را داشته باشیم برای دسته بندی الکتروموتورهای ضد انفجار , سازندگان نیاز دارند که آزمایشگاههای متعهد Underwriters Laboratories (UL) و نظامنامه ملی برق National Electrical Code (NEC) آنها را به رده = CLASS - گروه = Group و تقسیم کرده و محدودیت های قانونی درجه حرارت را برایشان مشخص کنند .

 

ویژگی ها انتخابی الکتروموتورضدانفجار ATB SEVER :

حفاظت حرارتی : گرم کن RTD- PT100 افزایش ایمنی جعبه ترمینال (برای EEX موتور)

رده بندی: استاندارد IEC ( برای منطقه 1 گروه IIB)

گروه IIB : رده 2

رده بندی در منطقه 1 بدان معنی است که موتور برای کار در منطقه 2 مناسب است

گروهها : Exd-EXde این موتورها مناسب برای کار در گروه IIA و رده 3 میباشند.

گواهینامه: الکتروموتور ضدانفجار ATB در اروپا ATEX گواهی شده توسط PTB

گواهینامه CESI منطبق با ضد انفجار در محفظه آتش d , de به عنوان EN50014 , EN50018 EEX-d

الکتروموتورهای ضدانفجارEEx-d(کلاس حرارتی T4 ) الکتروموتورهای ضدانفجار با افزایش ایمنی جعبه ترمینال