الکتروموتور تک فاز
الکتروموتور تک فاز

الکتروموتور تک فاز

الکتروموتورهای جریان متناوب به دو صورت الکتروموتور سه فاز و الکتروموتور تک فاز طراحی و ساخته می شوند . الکتروموتور های تکفاز بیشتر در صنایع کارگاهی کوچک و مصارف خانگی استفاده می شوند .اما الکتروموتورهای سه فاز اغلب کاربرد صنعتی داشته و تا توانهای پانصد اسب بخار تولید می شوند .طراحی داخلی الکتروموتور تکفاز و الکتروموتور سه فاز شبیه یکدیگر می باشد به طوری که در الکتروموتور تک فاز از کلید گریز از مرکز استفاده اما در الکتروموتور های سه فاز چنین چیزی وجود ندارد.

الکتروموتورهای تک فاز

موتور تکفاز کلاجدار یک کلید گریز از مرکز بوده که استارت موتور با دو خازن اغاز و سپس به دور نامی می رسد . اگر شما به الکتروموتور تکفاز با گشتاور بالا نیازمند هستید (مانند الکتروموتور تکفاز در بالابرها ) می توانید از الکتروموتور کلاجدار تکفاز استفاده کنید به گونه ای که گشتاور ره اندازی اولیه بوجود امده و افزایش قدرت در استارت اولیه گردد .

الکتروموتور تک فاز چیست ؟

به موتورهایی که به وسیله منبع جریان متناوب تکفاز تغذیه می شوند الکتروموتورهای تکفاز می گویند .الکتروموتورهای تکفاز دارای قدرت کم و در حد کسری از اسب بخار برای ولتاژهای 115 تا 220 و حتی 440 ولت برای قدرت های بیش از 5 اسب بخار ساخته می شود .از الکتروموتورهای تک فاز در وسایل الکتریکی مانند چرخ خیاطی ،ابمیوه گیری و غیره استفاده می شود

الکتروموتور تک فاز صنعتی

موتور تک فاز به دلیل داشتن لوازم اضافی از الکتروموتور سه فاز بزرگتر و گرانتر بوده و توان الکتروموتور سه فاز نهایتا تا 5 اسب بخار می باشند .در صنایع بزرگ کمتر از دینام تک فاز استفاده می شود اما در کارگاههای کوچک صنعتی ار الکتروموتورهای تک فاز استفاده می شود. الکتروموتور تک فاز بسیار پرمصرف می باشد .

انواع الکتروموتور تک فاز

الکتروموتور تکفاز با قطب چاکدار

الکتروموتور تکفاز دو خازنه

الکتروموتور تکفاز گیربکس دار

الکتروموتور تکفاز خازن دار

الکتروموتور تک فاز تک خازنه

الکتروموتور تکفاز با فاز شکسته

الکتروموتور تکفاز با خازن دائمی

الکتروموتور تکفاز بدون خازن

الکتروموتور تک فاز صنعتی دو خازنه

الکتروموتور تکفاز 3 اسب

الکتروموتور تکفاز دو اسب

الکتروموتور تکفاز نیم اسب

الکتروموتور تکفاز موتوژن

الکتروموتور تکفاز 3000 دور

الکتروموتور تک فاز با خازن راه انداز یا موتور با راه انداز خازنی

هرکدام از الکتروموتورهای تک فاز فوق دارای مشخصه سرعت گشتاور و قیمت ،کنترل دور و چگونگی امکان تغیییر جهت گردش متفاوتی می باشند که در انتخاب و خرید الکتروموتور تک فاز به مصرف کننده کمک می کنند.

الکتروموتور تک فاز چگونه را اندازی می شود ؟

برای راه اندازی الکتروموتور های تکفاز ان ها را به صورت دو فاز سیم پیچی می کنند به این معنی که علاوه بر سیم پیچی اصلی از یک سیم پیجی دیگر به نام سیم پیچی راه انداز با کمکی استفاده می کنند . از نظر مکانی 90 الکتریکی با سیم پیچی اصلی فاصله داشته و موازی با سیم پیچ اصلی به شبکه وصل می گردد .در الکتروموتور با فاز شکسته و یا راه انداز مقاومتی برای ایجاد اختلاف فاز بین جریان سیم پیچی اصلی وسیم پیچی کمکی مقاومت سیم پیچی کمکی بیشتر از سیم پیچی اصلی و راکتانس سیم پیچی اصلی بیشتر از راکتانس سیم پیچی کمکی انتخاب می شود به این ترتیب اختلاف فاز بین ولتاژ و جریان سیم پیچی کمکی کمتر از اختلاف فاز ولتاژ وجریان سیم پیجی اصلی می شود که سبب فاز بین جریان دو سیم پیچ می شود .

موارد کاربرد الکتروموتور تک فاز

یکی از کاربردی ترین موارد الکتروموتور تکفاز در بالابر مغازه می باشد . اغلب فروشگاه ها از بالابر تکفاز استفاده می کنند که الکتروموتور تکفاز سه اسب پوسته الومنیوم دو خازن کاربردی ترین موتور برای انها می باشد .همچنین بالابرهای ساختمانی از الکتروموتور تکفاز با گیربکس حلزونی استفاده میی کنند .الکتروموتور هواکش صنعتی ،الکتروموتور تکفاز فن ،الکتروموتور تک فاز بالابر ،الکتروموتور تکفاز گیربکس دار ،الکتروموتور تکفاز دور بالا ،الکتروموتور تکفاز 900 دور، الکتروموتور تک فاز 3000 دور ،الکتروموتور تکفاز کوچک ،الکتروموتور تکفاز صنعتی ،الکتروموتور تکفاز صنعتی دوخازنه ،الکتروموتور 5 اسب تکفاز، الکتروموتور تکفاز گیربکس دار ،الکتروموتور گیربکس تکفاز

 

برندهای انواع الکتروموتور تک فاز در بازار ایران

الکتروموتور تک فاز ایتالیایی

الکتروموتور تکفاز ایرانی

الکتروموتور تکفاز چینی

الکتروموتور تکفاز الکو یوگسلاوی

الکتروموتور موتوژن تبریز تکفاز کلاجدار

الکتروموتور موتوژن تبریز تکفاز رله ای

الکتروموتور تک فاز زیمنس

الکتروموتور تکفاز گیربکس دار

از برندهای الکتروموتور تکفاز ایرانی به الکتروموتور تکفاز موتوژن اشاره می توان نمود .انواع الکتروموتورهای تکفاز چینی ،الکتروموتور تکفاز اروپایی ،الکتروموتور تکفاز ایتالیایی از کاربردی ترین الکتروموتورهای تکفاز در جهان می باشند .الکتروموتور تکفاز الکو یوگسلاوی از با کیفیت ترین الکتروموتورهای تکفاز در بازار می باشند .

الکتروموتور تکفار

الکتروموتور تکفاز کوچک الکتروموتور تکفاز چینی ،الکتروموتور تکفاز دو اسب ،الکتروموتور تکفاز نیم اسب ،الکتروموتور تکفاز موتوژن ،الکتروموتور 3000 دور ،الکتروموتور تکفاز دور متغییر ،موتور تکفاز 5 اسب ،الکتروموتور 5 اسب تکفاز ،الکتروموتور تکفاز 4 اسب ،الکتروموتور تکفاز 4 کیلووات ،الکتروموتور تکفاز یک اسب ،الکتروموتور تکفاز چینی ،الکتروموتور تکفاز فن


قیمت محصول :
تماس برای قیمت
مشخصات کلی محصول
تیپ الکتروموتور :
توان الکتروموتور :0.18 تا 3.7 kw
سرعت (دور در دقیقه) :3000،1500
نحوه نصب :b3 ، b5 ،b14 ،b34
بدنه الکتروموتور :چدن ،الومنیوم
سایز فریم :56- 112
نوع حفاظت :IP :55
تعدا قطب(پل) :2-4
کلاس حرارتی :F
نحوه خنکاری :IC410 ، IC411
نحوه کارکرد :S1
فرکانس :50،60
استاندارد :IEC
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
نوشتن نظر
نام شما:


نظر شما: رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

راه اندازی الکتروموتور تک فاز

برای راه اندازی الکتروموتورهای تکفاز با استفاده از تجهیزاتی در قالب روش های مختلفی جریان تک فاز را به دو جریان با اختلاف فاز 90 درجه تبدیل کرده و با عبور انها از دو سیم پیچ با اختلاف مکانی فاز 90 درجه که در محیط استاتور تعبیه شده اند میدان دواری ایجاد می کنند که قادر به گردش در اوردن رتور می باشد .روش های مختلفی برای ایجاد شرایط فوق در الکتروموتورهای تکفاز وجود دارد که سبب تنوع زیاد دینام های تکفاز شده است .

الکتروموتور تک فاز با خازن دائم کار

در این نوع دینام های تکفاز برای افزایش اختلاف فاز بین جریان سیم پیچ اصلی و سیم پیچ راه انداز از یک خازن روغنی سری شده با سیم پیچ راه انداز که به طور دائم در مدار قرار دارد استفاده می شود (پس نیازی به کلید و یا رله برای خارج کردن سیم پیچی راه انداز از مدار نیست . از خصوصیات الکتروموتور تکفاز با خازن دائم به راندمان بالا ،ضریب قدرت زیاد و گشتاور راه اندازی 50 تا 100 درصد گشتاور نامی اشاره کرد .این الکتروموتورهای تکفاز دارای سرو صدای کمتری نسبت به موتور های با راه انداز مقاومتی می باشند ،امکان تغییر جهت چرخش سریع بوده و کنترل دور به وسیله کنترل ولتاژ به راحتی انجام می شود .

موتور تکفاز با راه انداز خازنی

اگر در موتور تکفازی تنها در مدت زمان راه اندازی از خازن و سیم پیچی راه انداز استفاده شود به ان موتور تکفاز با راه انداز خازنی می گویند .برای مواردی که به گشتاور راه اندازی و کار زیاد مانند کمپرسور ها ،سردخانه ها ،تهویه مطبوع و دستگاههای چند کاره نجاری احتیاج باشد از این موتور استفاده می شود .عموما این موتورها از قدرت یک هشتم اسب بخار به بالا استفاده می شوند .در موتورهای راه انداز خازنی از کلید گریز از مرکز یا رله مغناطیسی برای خارج کردن سیم بندی کمکی و خازن راه انداز از مدار در حدود هفتادو پنج صدم دور نامی استفاده می کنند . خازن مورد استفاده در این نوع موتورها از نوع الکترولیتی بوده که ظرفیت ان ها نسبت به خازن های روغنی بالاتر است و با استفاده از خازن مناسب و طراحی مناسب سیم بندی موتور می توان گشتاور راه اندازی را 3.5 تا 4.5 برابر گشتاور نامی رساند .

موتور تکفاز دو خازنه

الکتروموتورهای تکفاز دو خازنه تشکیل شده از یک خازن روغنی که به طور دائم در مدار قرار داشته و یک خازن الکترولیتی که بعد از راه اندازی و رسیدن دور موتور به 0.75 دور نامی توسط رله مغناطیسی یا کلید گریز از مرکز از مدار خارج می گردد .خازن ها با یکدیگر موازی و با سیم پیچ راه انداز سری می باشد .سیم پیچ های اصلی و فرعی این موتورها مشابه می باشند

ظرفیت خازنی الکترولیتی معمولا چند برابر ظرفیت خازن روغنی است .گشتاور راه اندازی زیاد ،کار ملایم و گشتاور خوب در حال کار از مزایای موتور تکفاز دو خازنه می باشد .به همین خاطر از این موتورها در یخچال های صنعتی ،کمپرسورها،موتورهای بالابر و دستگاههای چندکاره نجاری و به طور کلی انجا که نیاز به گشتاور راه اندازی و گشتاور کار زیاد است از این موتورها استفاده می گردد .

قیمت الکتروموتور تکفاز

با توجه به نوسان قیمت الکتروموتور تکفاز همواره قیمت دینام تکفاز تغییر می کند و قیمت به روز الکتروموتور تکفاز ارائه می شود . برای بدست اوردن قیمت موتور تکفاز با کارشناسان شرکت تماس بگیرید .

اجزای الکتروموتور تکفاز

الکتروموتورهای تک فاز از قسمتهای مختتلفی تشکیل شده اند که با قرار گرفتن در کنار یکدیگر انرژی الکتریکی رایه انرزی مکانیکی تبدیل می کنند .مهمترین قطعات یک الکتروموتورتکفاز به شفت رتور ،پوسته ،پروانه خنک کن ،ترمینال ،خازن ،بلبرینگ اشاره نمود .

فراید نیرو با کادر مجرب فعالیت خود را در زمینه فروش الکتروموتور تک فاز ،الکتروموتور تک فاز دست دوم ،دینام تک فاز ارائه می کند .همچنین قیمت الکتروموتور تکفاز موتوژن ،قیمت الکتروموتور تک فاز زیمنس ،الکتروموتور تک فاز چینی ، الکتروموتور تک فاز 3 اسب ،الکتروموتور تکفاز دور پایین، الکتروموتور تکفاز کوچک ،الکتروموتور تکفاز دور متغییر ،الکتروموتور تک فاز سه اسب ،قیمت موتور تک فاز موتوژن ،لیست قیمت الکتروموتور تک فاز و همچینین قیمت الکتروموتور تکفازو کاتالوگ الکتروموتور تک فاز در دسترس می باشد .

موتور تک فاز به دلیل داشتن لوازم اضافی از الکتروموتور سه فاز بزرگتر و گرانتر بوده و توان الکتروموتور تک فاز نهایتا تا 5 اسب بخار می باشند

راه اندازی الکتروموتور سه فاز به صورت تکفاز

جهت راه اندازی الکتروموتورهای سه فاز با استفاده از جریان تکفاز در شرایط ایجاد گشتاور راه اندازی و قدرت مناسب بسته به نوع مدار با محاسبات انجام گرفته می توان از خازن مناسبی استفاده کرد .

یک روش تجربی وجود که مقدار خازن به کار گرفته شده را به ازای هر اسب بخار موتور سه فاز 50 میکروفاراد و برای هر کیلووات موتور سه فاز 70 میکروفاراد از خازن روغنی انتخاب می کنند .با رعایت تحمل ولتاژ فازی سیم پیچی های موتور مدارات مختلف راه اندازی موتورهای سه فاز در جریان تکفاز با استفاده از خازن را نشان می دهد .

موتور تکفاز با قطب چاکدار

موتور القایی تکفاز با قطب چاکدار مانند همه موتورهای تکفاز نیاز به سیم پیچی کمکی دارد ،اما به جای سیم پیچی کمکی از یک یا چند حلقه اتصال کوتاه شده که در قسمتی از قطب اصلی  قرار گرفته و نسبت به ان دارای زاویه است استفاده می شود .قطب های اصلی موتورهای قطب چاکدار معمولا از نوع اشکار است .

خصوصیات موتور القایی تکفاز قطب چاکدار

1-تغییر سرعت این موتورها به وسیله جعبه دنده به هر سرعتی وحتی کمتر از یک دور در ماه

2 – امکان تجهیز این موتور با کلاج یا ترمز

3- استفاده از کلید برای تغییر جهت گردش موتور

4 – سادگی ساختمان ،ارزانی قیمت ،قایل اطمینان و فوق العاده مقاوم

دینام تکفاز پوسته چدن موجود در بازار

الکتروموتور تکفاز پوسته الومنیوم و موتور تکفاز پوسته چدن با برندهای مختلف چینی و ایرانی در بازار موجود می باشد .باتوجه به پوسته الومنیوم و چدن بودن الکتروموتور قیمت الکتروموتور تکفاز متفاوت می باشد .

طریقه نصب الکتروموتور تکفاز

برای نصب الکتروموتورهای تکفاز و سه فاز روش های مختلفی وجود دارد مثلا برای نصب افقی ( B3 ) و نصب عمودی الکتروموتور V1 استفاده می شود . چون در هرروش ، سیستم های مختلفی وجود دارد، بنابراین در کنار حرف مشخصه، یک شماره نیز بصورت اندیس آمده است مانند B3 , B35 (پایه دار B3 ، پایه و فلنجدار B35

الکتروموتور تکفار

الکتروموتور تکفاز کوچک الکتروموتور تکفاز چینی ،الکتروموتور تکفاز دو اسب ،الکتروموتور تکفاز نیم اسب ،الکتروموتور تکفاز موتوژن ،الکتروموتور 3000 دور ،الکتروموتور تکفاز دور متغییر ،موتور تکفاز 5 اسب ،الکتروموتور 5 اسب تکفاز ،الکتروموتور تکفاز 4 اسب ،الکتروموتور تکفاز 4 کیلووات ،